Sáb07202019

ActualizadoVie, 19 Jul 2019 5pm

Artistas Falleros. Actualidad

Hablemos de la historia de las Fallas.

Hablemos y opina

Solidaridad y Fallas

Actualidad Comisiones. Todas las noticias.

Juntas Locales - Noticias

Todas las noticias

Alfabético "M-O"

Entrega Premis Casal Bernat i Baldoví de 2019

VI Gala d’entrega de distincions i premis del Casal Bernat i Baldoví, corresponent a l’eixercici faller 2018/2019 en el Saló del Museu del Gremi d'Artistes Fallers.

Guanyadors dels Premis Casal Bernat i Baldoví de 2019:

Premi “Almodí” a l’escena reivindicativa valenciana, dotat en 200 € a l’artiste: Falla Ramiro de Maeztu – Humaniste Furió - Artiste faller: Sacabutxart, S.L.

El jurat decidix otorgar un accèssit a l’escena presentada per la comissió: Santiago Rusiñol – Comte de Lumiares

Premis “Garrofa” a la millor crítica en llengua valenciana en la Falla.

1er premi: Cuba – Lliterat Azorín
2on premi: Illes Canàries - Trafalgar
3er premi: Regne de Valéncia – Duc de Calàbria

Premis “Garrofa” a la millor crítica en llengua valenciana en la Falla infantil.

1er premi: Guillem de Castro - Triador
2on premi: Pl. Lluís Cano - Benimàmet
3er premi: Passeig de l’Albereda – Av. França

Premis “Renaixença” a l’us de la llengua valenciana durant l’eixercici faller:

 

Premi “Renaixença”: L’Albufera (Catarroja)
Accèssit: Guillem Sorolla – Recaredo

El Jurat decidix fer mencions especials a les falles:
El Charco (Catarroja)
Rei En Jaume I (Catarroja)

Premi “El Mòle” al millor artícul d’investigació en el llibret:

1er premi: “La muralla de Valéncia”, de Julio Oliete i Laura Sorlí. Falla Regne de Valéncia – Ciscar. Dotat en 200 € per a la comissió i 300 € per a l’autor del llibret.
2on premi: “La guerra de les Germanies”, d’Ampar Orellano. FallaL’Albufera (Catarroja).
3er premi: “Una estrela en el cel de Castelló. L’Associació Cultural Cardona i Vives”, de Joan Romero i Moya. Falla EL Charco(Catarroja)

El Jurat decidix fer mencions especials als treballs de:
Francesc Climent – Uruguai – Marqués de Bellet
Rei En Jaume I (Catarroja)
Plaça d’Espanya
El Rabal (Catarroja)
Joan d’Aguiló – Av. Gaspar Aguilar
L’Amistat (Alfafar)

Premi “Narrativa Fallera Jove” al millor relat en llengua valenciana en el llibretdotat en 300 € per a: “Final”, d’Alberto Castellanos Gil. Falla Rubén Darío – Fra Lluís Colomer

El Jurat decidix fer mencions especials als treballs de:
Lo Rat Penat
Barri de La Llum

Premi a la millor dicció en llengua valenciana en el concurs de teatre faller


Falla Regne de Valéncia – Duc de Calàbria per la seua obra: “¡Revolució!”, de Chema Cardeña, dirigida per Lucía Andrés Zarapico.
Igualment informem que, degut a la calitat de la dicció en llengua valenciana de les diferents comissions participants en el nostre concurs, el jurat nomenat a l’efecte ha decidit otorgar dos mencions especials a les Falles:
Comissió infantil de la Falla Santa Maria Micaela – Martí l’Humà per la seua obra “Eh!Volució”, de Raúl Marco Puchol, dirigida per Maribel Puchol Marchuet.
Comissió Infantil de la Falla Dr. Olóriz – Arquebisbe Fabián i Fuero per la seua obra “El Temple del Sol”, de Manuel Andrés Zarapico, dirigida per Ferran Costa Javier.

Distincions “Purna” a l’us de la llengua valenciana en el llibret.

Donada l’elevada participació de les comissions en esta categoria, el jurat ha decidit aumentar les vint distincions previstes en les bases a quaranta, atenent als criteris de valoració inclosos en elles, i fent constar que molts més llibrets participants podrien haver segut mereixedors d’esta distinció.

Azcàrraga - Ferran el Catòlic
Barri de la Llum
Barri Sant Josep
Bisbe Jaume Pérez - Lluís Oliag
Carrera de Sant Lluís - Rafael Albiñana
Conserva - Berenguer Mallol
Doctor Serrano - Carles Cervera - Clero
El Charco (Catarroja)
Ferran el Catòlic - Àngel Guimerà
Fra Pere Vives - Bilbao - Maximilià Thous
Francesc Climent - Uruguai - Marqués de Bellet
Guillem de Castro - Triador
Guillem Sorolla - Recaredo
Illes Canàries - Trafalgar
L'Albufera (Catarroja)
L'Amistat (Alfafar)
Llibertat - Teodor Llorente (Burjassot)
Lo Rat Penat
Manuel Melià i Fuster - Maria Fernanda d'Ocón
Mare de Deu de la Cabeça - José María Mortes Lerma
Molinell - Alboraya
Palleter - Erudit Orellana
Pare Santonja - Cardenal Benlloch (Mislata)
Pere Cabanes - Comte de Lumiares
Pintor Pascual Capuz - Fontanars
Pl. Espanya
Pl. Europa (Aldaya)
Pl. Rojas Clemente
Poeta Asins - Alegret - Puçol - Els Jovenils
Rabal (Catarroja)
Regne de Valéncia - Ciscar
Rei En Jaume I (Catarroja)
Rubén Darío - Fra Lluís Colomer
Salamanca - Comte d'Altea
Sant Pere - Pl. Verge de Vallivana
Sant Rafael - Antón Martín
Santa Maria Micaela - Martí l'Humà
Santiago Rusiñol - Comte de Lumiares
Serrans - Pl. Furs
Verge de Lepant (Castellar)

DISTINCIONS FLAMA (Us del valencià en la cartelleria de la Falla)

(Pincha en la imagen para ver el album completo)

LA SEU/LA XEREA/EL MERCAT
Gran i infantil:
Llanterna-Na Robella
Corregeria-Bany dels Pavesos
Plaça del Negret
Alfons el Magnànim-Nau-Bonaire
Gran:
Dr. Collado.
Plaça de la Mercé
Sant Bult

EL PILAR / SANT FRANCESC
Gran i infantil:
Bosseria-Tros Alt
Guillem de Castro-Triador
En Sendra-Plaça de Coll.
Guillen Sorolla-Recaret
Gran:
Peu de la Creu-Joan de Villarrasa

EL CARME
Gran:
Baix-Hostal de Morella
Infantil:
Serrans-Plaça dels Furs
Sant Miquel-Plaça Vicent Iborra
Plaça de l’Arbre
Plaça Santa Creu

PLA DEL REMEI/GRAN VIA
Gran i infantil:
Salamanca-Comte d’Altea
Císcar-Borriana
Fèlix Pizcueta-Ciril Amorós
Regne de Valéncia-Císcar
Pizarro-Ciril Amorós
Jacinto Benavente-Regina Na Germana
Gran:
Mestre Gozalbo-Comte d’Altea
Gravador Esteve-Ciril Amorós
Isabel la Catòlica-Ciril Amorós
Infantil:
Comte Salvatierra-Ciril Amorós

RUSSAFA
Gran i infantil:
Dr.Serrano-Carles Cervera-Clero
Regne de Valéncia-Duc de Calàbria
Cuba-Dénia
Gran:
Tomasos-Carles Cervera
Pintor Salvador Abril-Peris i Valero
Cuba-Lliterat Azorín-Pintor Gisbert
Castelló-Sogorp
Infantil:
Peris i Valero-Cuba.
Mercat de Russafa
Mestre Aguilar-Maties Perelló
Regne de Valéncia-Sant Valer
Cadis-Lliterat Azorín
Cuba-Buenos Aires

LA ROQUETA/ARRANCAPINS
Gran i infantil:
Cervantes-Pare Jofré
Pintor Segrelles
Gran:
Espartero-Ramón y Cajal
Infantil:
Bisbe Amigó-Conca
Jesús-Sant Francesc de Borja
Dr. Gil i Morte-Dr. Vila Barberà
Ferran el Catòlic-Àngel Guimerà
Giorgeta-Roïç de Corella

BOTÀNIC/LA PECHINA
Gran i infantil:
Azcàrraga-Ferran el Catòlic
Ferran el Catòlic-Erudit Orellana
Santa Maria Micaela-Martí l’Humà
Nort-Dr. Zamenhof
Pérez Galdós-Calixt III
Gran:
Sant Ignaci de Loyola-Jesús i Maria
Infantil:
Borrull-Túria
Quart-Túria

CAMPANAR
Gran i infantil:
Mestre Rodrigo-General Avilés
Vall de Laguar-Pare Ferris
Hernàndez Làzaro-Vall de la Ballestera
Gran:
Monasteri de Poblet-Aparcio Albinyana (L’Antiga)
Mestre Arambul Sanz-Campanar

SAIDIA
Gran i infantil:
Dr. Peset Aleixandre-En Guillem Ferrer
Nador-Miraculosa
Fra Pere Vives-Bilbao-Maximilià Thous
Gran:
Dr. Olòriz-Arquebisbe Fabian i Fuero
Guardacostes-Músic Jarque Cualladó
Ministre Lluís Mayans-Argenter Suárez.
Infantil:
Sagunt-Sant Antoni-Pare Urbano
Molinell-Alboraya
Visitació-Oriola

PLA DEL REAL/BENIMACLET
Gran i Infantil:
Emili Baró-Enric Ginesta
Av. Valladolit-Ingenier Vicent Pichó
Primat Reig-Vinaròs
Gran:
Exposició-Misser Mascó-Arévalo Baca
General Pando-Serrano Flores
Polo i Peyrolon-Ciutat de Mula
Antiga Senda de Senent-Passeig de
Federic Mistral-Murta
Poeta Altet-Benicarló
Infantil:
Alemanya-El Bachiller

OLIVERETA
Gran i infantil:
Barri de la Llum
Dr. Berenguer Ferrer
Joan Batiste Vives
Gran:
Josep Mª Bayarri-Los Isidros
Infantil:
Mercat de Castella
Quart Extramurs-Velàzquez
Josep Maestre

PATRAIX
Gran i infantil:
Archiduc Carles-Chiva
Mare de Deu de la Cabeça-Josep Maria Mortes Lerma
Gran:
Plaça de Patraix
Camí Nou de Picanya-Nicolau Primitiu
Infantils:
Chiva- Francesc de Llano
Barri Sant Isidre

JESÚS
Gran i infantil:
Joan d’Aguiló-Gaspar Aguilar
Francesc Climent-Uruguai-Marqués de Bellet
Baró de Patraix-Conca
Tres Forques-Conca-Pérez Galdós
Infantil:
Carretera Escrivà-Cooperativa Sant Ferran

CREU COBERTA
Gran i infantil:
Jerònima Galés- Litógraf Pasqual i Abad
Infantil:
Calvo Acacio
Fra Jacint Rodríguez–Pintor Cortina

QUATRE CARRERES
Gran i infantil:
Lluís Oliag-Mariola-Granada
Carrera Sant Lluís-Rafael Albinyana
Gran:
Carrera Malilla-Ingenier Joaquim Benlloch
Carrera Malilla-Illa Cabrera
Bisbe Jaume Pérez-Lluís Oliag
Carrera Sant Lluís-Dr. Waksman
Rubén Vela-Dr. Waksman
Infantil:
Blas Gàmez-Àngel Villena
Mercat de Montolivet

CANYAMELAR/GRAU/NAZARET
Gran i infantil:
Rosari-Plaça de Calabuig
Gran:
Aras de Alpuente-Castell de Pop
Dr. J.J. Dómine-
Arquitecte Alfaro-Francesc Cubells
Plaça de la Creu-Els Àngels

MALVARROSA/CABANYAL/BETERÓ
Gran i infantil:
Barri Beteró
Gran:
Av. Malvarrosa-A. Ponz-Cavite
Just Vilar-Mercat del Cabanyal
Barraca-Espadà
Infantil:
Escalante-Marina
Escalante-Ampar Guillén

CAMINS AL GRAU/AYORA
Gran i infantil:
Illes Canàries-Trafalgar
Albereda-Av. de França
Dr. Manuel Candela-Av. del Port
Arts i Oficis-Actor Llorens
Gran:
Ferros-Joan Batiste Perales
Ramiro de Maeztu-Humaniste Furió
Ramiro de Maeztu-Lleons
Fontcalent-Lebon
Infantil:
Illes Canàries-Dama d’Elig
Duc de Gaeta-Pobla de Farnals
Indústria-Sants Just i Pastor
Lo Rat Penat

ALGIRÓS
Gran i infantil:
Séneca-Yecla
Rubén Darío-Fra Lluís Colomer
Gran:
Barri Sant Josep
Lleons-Poeta Mas i Ros

RASCANYA
Gran i infantil:
Pere Cabanes-Comte de Lumiares
Santiago Rusiñol-Comte de Lumiares
Santa Genoveva Torres-Arquitecte Tolsà (La Nova d’Orriols)
Daroca-Pare Viñas
Músic Espí-Gravador Fabregat
Gran:
Marqués de Montortal-Josep Esteve

BENICALAP
Gran i infantil:
General Llorens
Gran:
Alfara del Patriarca - Periodiste Gil Sumbiela
Infantil:
Av. Burjassot-Pare Carbonell
Acàcies-Picayo

BENIMÀMET/BENIFERRI/BURJASSOT
Gran i infantil:
Campament-La Yessa (Benimàmet)
Gran:
Mendizàbal (BU)
Infantil:
Plaça Lluís Cano (Benimàmet)
Llibertat-Teodor Llorente (BU)

POBLATS DEL SUR
Gran i Infantil:
Verge de Lepant (Castellar)
Gran:
Maria Ros-Manuel Iranzo

MISLATA/CHIRIVELLA/QUART DE POBLET
Gran i Infantil:
Pare Santonja-Cardenal Benlloch (MI)
L’Eliana-Sit (MI)
Plaça de la Moreria (MI)
Alacant (QP)
General Asensio-Marqués de Solferí (QP)
Gran:
Pizarro-Barri Quint (MI)
Lepant- En Joan d’Àustria (MI)
Plaça Pere Maria Orts i Bosch (MI)
Llum Casanova-Pare Espasa (QP)
Sant Antoni (CHI)
Infantil:
Antoni Mollé-Gregori Gea (MI)

Cultura y Fallas

La Música - Noticias

Hablemos de Hogueras

sección especial1

 opina HISTORIA

La Imagen de las Fallas 2019

 

#Elecció19. Cortes de Honor Infantiles.

#Elecció19. Cortes de Honor adultas.

El Museu Faller en 3D

museu faller