Sáb08242019

ActualizadoMié, 14 Ago 2019 6pm

preselecciones

mislata ban ruzafab ban canyamelar ban patraix ban
 pilar ban  malvarrosa ban  remeigv ban quatre ban 
 ruzafaa ban  olivereta ban  botanic ban  poblats ban
 quart ban  zaidia ban  roqueta ban  BENIMACLET
 laseu ban  elcarmen ban benimamet  rascanya 
jesus camins ban  algiros ban  benicalap ban

Todas las noticias

Artistas Falleros. Actualidad

Hablemos de la historia de las Fallas.

Hablemos y opina

Solidaridad y Fallas

Actualidad Comisiones. Todas las noticias.

Juntas Locales - Noticias

Primera "A"

Entrega Premis Casal Bernat i Baldoví de 2019

VI Gala d’entrega de distincions i premis del Casal Bernat i Baldoví, corresponent a l’eixercici faller 2018/2019 en el Saló del Museu del Gremi d'Artistes Fallers.

Guanyadors dels Premis Casal Bernat i Baldoví de 2019:

Premi “Almodí” a l’escena reivindicativa valenciana, dotat en 200 € a l’artiste: Falla Ramiro de Maeztu – Humaniste Furió - Artiste faller: Sacabutxart, S.L.

El jurat decidix otorgar un accèssit a l’escena presentada per la comissió: Santiago Rusiñol – Comte de Lumiares

Premis “Garrofa” a la millor crítica en llengua valenciana en la Falla.

1er premi: Cuba – Lliterat Azorín
2on premi: Illes Canàries - Trafalgar
3er premi: Regne de Valéncia – Duc de Calàbria

Premis “Garrofa” a la millor crítica en llengua valenciana en la Falla infantil.

1er premi: Guillem de Castro - Triador
2on premi: Pl. Lluís Cano - Benimàmet
3er premi: Passeig de l’Albereda – Av. França

Premis “Renaixença” a l’us de la llengua valenciana durant l’eixercici faller:

 

Premi “Renaixença”: L’Albufera (Catarroja)
Accèssit: Guillem Sorolla – Recaredo

El Jurat decidix fer mencions especials a les falles:
El Charco (Catarroja)
Rei En Jaume I (Catarroja)

Premi “El Mòle” al millor artícul d’investigació en el llibret:

1er premi: “La muralla de Valéncia”, de Julio Oliete i Laura Sorlí. Falla Regne de Valéncia – Ciscar. Dotat en 200 € per a la comissió i 300 € per a l’autor del llibret.
2on premi: “La guerra de les Germanies”, d’Ampar Orellano. FallaL’Albufera (Catarroja).
3er premi: “Una estrela en el cel de Castelló. L’Associació Cultural Cardona i Vives”, de Joan Romero i Moya. Falla EL Charco(Catarroja)

El Jurat decidix fer mencions especials als treballs de:
Francesc Climent – Uruguai – Marqués de Bellet
Rei En Jaume I (Catarroja)
Plaça d’Espanya
El Rabal (Catarroja)
Joan d’Aguiló – Av. Gaspar Aguilar
L’Amistat (Alfafar)

Premi “Narrativa Fallera Jove” al millor relat en llengua valenciana en el llibretdotat en 300 € per a: “Final”, d’Alberto Castellanos Gil. Falla Rubén Darío – Fra Lluís Colomer

El Jurat decidix fer mencions especials als treballs de:
Lo Rat Penat
Barri de La Llum

Premi a la millor dicció en llengua valenciana en el concurs de teatre faller


Falla Regne de Valéncia – Duc de Calàbria per la seua obra: “¡Revolució!”, de Chema Cardeña, dirigida per Lucía Andrés Zarapico.
Igualment informem que, degut a la calitat de la dicció en llengua valenciana de les diferents comissions participants en el nostre concurs, el jurat nomenat a l’efecte ha decidit otorgar dos mencions especials a les Falles:
Comissió infantil de la Falla Santa Maria Micaela – Martí l’Humà per la seua obra “Eh!Volució”, de Raúl Marco Puchol, dirigida per Maribel Puchol Marchuet.
Comissió Infantil de la Falla Dr. Olóriz – Arquebisbe Fabián i Fuero per la seua obra “El Temple del Sol”, de Manuel Andrés Zarapico, dirigida per Ferran Costa Javier.

Distincions “Purna” a l’us de la llengua valenciana en el llibret.

Donada l’elevada participació de les comissions en esta categoria, el jurat ha decidit aumentar les vint distincions previstes en les bases a quaranta, atenent als criteris de valoració inclosos en elles, i fent constar que molts més llibrets participants podrien haver segut mereixedors d’esta distinció.

Azcàrraga - Ferran el Catòlic
Barri de la Llum
Barri Sant Josep
Bisbe Jaume Pérez - Lluís Oliag
Carrera de Sant Lluís - Rafael Albiñana
Conserva - Berenguer Mallol
Doctor Serrano - Carles Cervera - Clero
El Charco (Catarroja)
Ferran el Catòlic - Àngel Guimerà
Fra Pere Vives - Bilbao - Maximilià Thous
Francesc Climent - Uruguai - Marqués de Bellet
Guillem de Castro - Triador
Guillem Sorolla - Recaredo
Illes Canàries - Trafalgar
L'Albufera (Catarroja)
L'Amistat (Alfafar)
Llibertat - Teodor Llorente (Burjassot)
Lo Rat Penat
Manuel Melià i Fuster - Maria Fernanda d'Ocón
Mare de Deu de la Cabeça - José María Mortes Lerma
Molinell - Alboraya
Palleter - Erudit Orellana
Pare Santonja - Cardenal Benlloch (Mislata)
Pere Cabanes - Comte de Lumiares
Pintor Pascual Capuz - Fontanars
Pl. Espanya
Pl. Europa (Aldaya)
Pl. Rojas Clemente
Poeta Asins - Alegret - Puçol - Els Jovenils
Rabal (Catarroja)
Regne de Valéncia - Ciscar
Rei En Jaume I (Catarroja)
Rubén Darío - Fra Lluís Colomer
Salamanca - Comte d'Altea
Sant Pere - Pl. Verge de Vallivana
Sant Rafael - Antón Martín
Santa Maria Micaela - Martí l'Humà
Santiago Rusiñol - Comte de Lumiares
Serrans - Pl. Furs
Verge de Lepant (Castellar)

DISTINCIONS FLAMA (Us del valencià en la cartelleria de la Falla)

(Pincha en la imagen para ver el album completo)

LA SEU/LA XEREA/EL MERCAT
Gran i infantil:
Llanterna-Na Robella
Corregeria-Bany dels Pavesos
Plaça del Negret
Alfons el Magnànim-Nau-Bonaire
Gran:
Dr. Collado.
Plaça de la Mercé
Sant Bult

EL PILAR / SANT FRANCESC
Gran i infantil:
Bosseria-Tros Alt
Guillem de Castro-Triador
En Sendra-Plaça de Coll.
Guillen Sorolla-Recaret
Gran:
Peu de la Creu-Joan de Villarrasa

EL CARME
Gran:
Baix-Hostal de Morella
Infantil:
Serrans-Plaça dels Furs
Sant Miquel-Plaça Vicent Iborra
Plaça de l’Arbre
Plaça Santa Creu

PLA DEL REMEI/GRAN VIA
Gran i infantil:
Salamanca-Comte d’Altea
Císcar-Borriana
Fèlix Pizcueta-Ciril Amorós
Regne de Valéncia-Císcar
Pizarro-Ciril Amorós
Jacinto Benavente-Regina Na Germana
Gran:
Mestre Gozalbo-Comte d’Altea
Gravador Esteve-Ciril Amorós
Isabel la Catòlica-Ciril Amorós
Infantil:
Comte Salvatierra-Ciril Amorós

RUSSAFA
Gran i infantil:
Dr.Serrano-Carles Cervera-Clero
Regne de Valéncia-Duc de Calàbria
Cuba-Dénia
Gran:
Tomasos-Carles Cervera
Pintor Salvador Abril-Peris i Valero
Cuba-Lliterat Azorín-Pintor Gisbert
Castelló-Sogorp
Infantil:
Peris i Valero-Cuba.
Mercat de Russafa
Mestre Aguilar-Maties Perelló
Regne de Valéncia-Sant Valer
Cadis-Lliterat Azorín
Cuba-Buenos Aires

LA ROQUETA/ARRANCAPINS
Gran i infantil:
Cervantes-Pare Jofré
Pintor Segrelles
Gran:
Espartero-Ramón y Cajal
Infantil:
Bisbe Amigó-Conca
Jesús-Sant Francesc de Borja
Dr. Gil i Morte-Dr. Vila Barberà
Ferran el Catòlic-Àngel Guimerà
Giorgeta-Roïç de Corella

BOTÀNIC/LA PECHINA
Gran i infantil:
Azcàrraga-Ferran el Catòlic
Ferran el Catòlic-Erudit Orellana
Santa Maria Micaela-Martí l’Humà
Nort-Dr. Zamenhof
Pérez Galdós-Calixt III
Gran:
Sant Ignaci de Loyola-Jesús i Maria
Infantil:
Borrull-Túria
Quart-Túria

CAMPANAR
Gran i infantil:
Mestre Rodrigo-General Avilés
Vall de Laguar-Pare Ferris
Hernàndez Làzaro-Vall de la Ballestera
Gran:
Monasteri de Poblet-Aparcio Albinyana (L’Antiga)
Mestre Arambul Sanz-Campanar

SAIDIA
Gran i infantil:
Dr. Peset Aleixandre-En Guillem Ferrer
Nador-Miraculosa
Fra Pere Vives-Bilbao-Maximilià Thous
Gran:
Dr. Olòriz-Arquebisbe Fabian i Fuero
Guardacostes-Músic Jarque Cualladó
Ministre Lluís Mayans-Argenter Suárez.
Infantil:
Sagunt-Sant Antoni-Pare Urbano
Molinell-Alboraya
Visitació-Oriola

PLA DEL REAL/BENIMACLET
Gran i Infantil:
Emili Baró-Enric Ginesta
Av. Valladolit-Ingenier Vicent Pichó
Primat Reig-Vinaròs
Gran:
Exposició-Misser Mascó-Arévalo Baca
General Pando-Serrano Flores
Polo i Peyrolon-Ciutat de Mula
Antiga Senda de Senent-Passeig de
Federic Mistral-Murta
Poeta Altet-Benicarló
Infantil:
Alemanya-El Bachiller

OLIVERETA
Gran i infantil:
Barri de la Llum
Dr. Berenguer Ferrer
Joan Batiste Vives
Gran:
Josep Mª Bayarri-Los Isidros
Infantil:
Mercat de Castella
Quart Extramurs-Velàzquez
Josep Maestre

PATRAIX
Gran i infantil:
Archiduc Carles-Chiva
Mare de Deu de la Cabeça-Josep Maria Mortes Lerma
Gran:
Plaça de Patraix
Camí Nou de Picanya-Nicolau Primitiu
Infantils:
Chiva- Francesc de Llano
Barri Sant Isidre

JESÚS
Gran i infantil:
Joan d’Aguiló-Gaspar Aguilar
Francesc Climent-Uruguai-Marqués de Bellet
Baró de Patraix-Conca
Tres Forques-Conca-Pérez Galdós
Infantil:
Carretera Escrivà-Cooperativa Sant Ferran

CREU COBERTA
Gran i infantil:
Jerònima Galés- Litógraf Pasqual i Abad
Infantil:
Calvo Acacio
Fra Jacint Rodríguez–Pintor Cortina

QUATRE CARRERES
Gran i infantil:
Lluís Oliag-Mariola-Granada
Carrera Sant Lluís-Rafael Albinyana
Gran:
Carrera Malilla-Ingenier Joaquim Benlloch
Carrera Malilla-Illa Cabrera
Bisbe Jaume Pérez-Lluís Oliag
Carrera Sant Lluís-Dr. Waksman
Rubén Vela-Dr. Waksman
Infantil:
Blas Gàmez-Àngel Villena
Mercat de Montolivet

CANYAMELAR/GRAU/NAZARET
Gran i infantil:
Rosari-Plaça de Calabuig
Gran:
Aras de Alpuente-Castell de Pop
Dr. J.J. Dómine-
Arquitecte Alfaro-Francesc Cubells
Plaça de la Creu-Els Àngels

MALVARROSA/CABANYAL/BETERÓ
Gran i infantil:
Barri Beteró
Gran:
Av. Malvarrosa-A. Ponz-Cavite
Just Vilar-Mercat del Cabanyal
Barraca-Espadà
Infantil:
Escalante-Marina
Escalante-Ampar Guillén

CAMINS AL GRAU/AYORA
Gran i infantil:
Illes Canàries-Trafalgar
Albereda-Av. de França
Dr. Manuel Candela-Av. del Port
Arts i Oficis-Actor Llorens
Gran:
Ferros-Joan Batiste Perales
Ramiro de Maeztu-Humaniste Furió
Ramiro de Maeztu-Lleons
Fontcalent-Lebon
Infantil:
Illes Canàries-Dama d’Elig
Duc de Gaeta-Pobla de Farnals
Indústria-Sants Just i Pastor
Lo Rat Penat

ALGIRÓS
Gran i infantil:
Séneca-Yecla
Rubén Darío-Fra Lluís Colomer
Gran:
Barri Sant Josep
Lleons-Poeta Mas i Ros

RASCANYA
Gran i infantil:
Pere Cabanes-Comte de Lumiares
Santiago Rusiñol-Comte de Lumiares
Santa Genoveva Torres-Arquitecte Tolsà (La Nova d’Orriols)
Daroca-Pare Viñas
Músic Espí-Gravador Fabregat
Gran:
Marqués de Montortal-Josep Esteve

BENICALAP
Gran i infantil:
General Llorens
Gran:
Alfara del Patriarca - Periodiste Gil Sumbiela
Infantil:
Av. Burjassot-Pare Carbonell
Acàcies-Picayo

BENIMÀMET/BENIFERRI/BURJASSOT
Gran i infantil:
Campament-La Yessa (Benimàmet)
Gran:
Mendizàbal (BU)
Infantil:
Plaça Lluís Cano (Benimàmet)
Llibertat-Teodor Llorente (BU)

POBLATS DEL SUR
Gran i Infantil:
Verge de Lepant (Castellar)
Gran:
Maria Ros-Manuel Iranzo

MISLATA/CHIRIVELLA/QUART DE POBLET
Gran i Infantil:
Pare Santonja-Cardenal Benlloch (MI)
L’Eliana-Sit (MI)
Plaça de la Moreria (MI)
Alacant (QP)
General Asensio-Marqués de Solferí (QP)
Gran:
Pizarro-Barri Quint (MI)
Lepant- En Joan d’Àustria (MI)
Plaça Pere Maria Orts i Bosch (MI)
Llum Casanova-Pare Espasa (QP)
Sant Antoni (CHI)
Infantil:
Antoni Mollé-Gregori Gea (MI)

Cultura y Fallas

La Música - Noticias

Actualidad 2019

Hablemos de Hogueras

sección especial1

 opina HISTORIA

La Imagen de las Fallas 2019

 

#Elecció19. Cortes de Honor Infantiles.

#Elecció19. Cortes de Honor adultas.

El Museu Faller en 3D

museu faller